Meckel Divertiküliti

Meckel Divertikülü Nedir ?
Meckel divertikülü ince ve kalınbarsağın kesiştiği bölge yakınında,  barsak duvarındaki küçük bir kesedir.  Doğuştan gelen bir divertikül örneğidir. Yaklaşık olarak 5 cm uzunluğundadır.Meckel Divertikülünün iltihabına ise Meckel Divertiküliti adı verilir. Söz konusu hastalık sindirim sisteminde oluşan ve sıklıkla karşılaşılan bir sindirim sistemi sorunudur.

Kadınlara nazaran erkeklerde görülme olasılığı daha fazla olan Meckel Divertiküliti, herhangi bir yaşta ortaya çıkabileceği gibi, çocuklarda ve bebeklerde ortaya çıkma olasılığı daha fazladır.

Meckel Divertiküliti Belirtileri Nelerdir ?

  • Karın ağrısı
  • Kusma
  • Ateş
  • Kabızlık
  • Şişkinlik
  • Ağrısız rektal kanama
  • Siyah renkli dışkı

Ayrıca akut apandisit hastalığı beliritleri ile benzerlik gösterebilir. Zaman zaman karın bölgesinde şiddetli ağrı olabilir.

Meckel Divertiküliti Tanısı ve Tedavisi

Kan Testi: Anemi ya da herhangi bir enfeksiyon olup olmadığını kontrol etmek için kan testi uygulanır.

Baryum Testi: Kalınbarsaktaki olası anormallikleri incelemek için baryum testi yapılabilir. Baryum sülfat sıvısı lavman aracılığyla rektuma verilir ve kalınbarsaktaki olası darlıklar, tıkanıklıklar ve diğer sorunların görüntülenmesi sağlanır.

Meckel Tarama: Teknesyum adı verilen madde kan dolaşımına enjekte edilir ve x-ray üzerinde dokuların daha net görüntülenmesini sağlayarak hastalığın teşhis edilmesini kolaylaştırır.

Rektosigmoidoskopi: Ucunda küçük bir video kamera bulunan ince ve esnek yapıda olan bir endoskop ile rektum ve kolon içi görüntüsü elde edilerek hastalığın teşhis edilmesi sağlanır.

Meckel divertikülü  teşhisi konulan hastalar cerrahi yöntemler kullanılarak tedavi edilirler.

You may also like...

Bir cevap yazın