Mide Polipleri

Mide Polipleri Nedir ?
Midenin en iç kısmında (katmanında=mukoza) meydana gelen anormal kitlelere ve büyümelere denir.  Bazı mide polipleri kanser riski taşıyabilir. Mide polipleri ilk aşamada genellikle herhangi bir belirtiye  sebep olmaz.

Mide Polipleri Belirtileri Nelerdir ?
İlk aşamalarda herhangi bir belirtirti göstermeyen mide polipleri genişledikçe, büyüdükçe kanama veya ülser ile belirti göstermeye başlar.

  • – Mide’de ağrı ve hassasiyet
  • – Kanama
  • – Anemi

Mide Polipleri İçin Risk Faktörleri Nelerdir ?
Mide poliplerine yakalanma şansınızı arttıran etmenler şunlardır:

Yaş: Mide poliplerine yakalanma riski 50 yaş ve üstü için daha fazladır.

Bakteriyel Mide Enfeksiyonu: Helicobacter pylori hiperplastikpolip ve adenom mide poliplerinin oluşmasında kolaylık sağlar.

Ailesel Adenomatöz Polipler: Nadir görülen bu kalıtsal sendrom kolon kanseri ve mide polipleri riskini arttırır.

Bazı İlaçlar: Gastroözofageal reflü hastalığı tedavisinde kullanılan  proton pompası inhibitörlerinin uzun süreli kullanımı fundus bezi poliplerinin oluşumu yakından ilgilidir.

Mide Polipleri Tanısı

Endoskopi: Ucunda minik bir video kamera bulunan ince ve esnek yapıya sahip bir endoskop yardımıyla mide içi görüntüsü elde edilerek hastalığın teşhisi sağlanır.

Biyopsi: Endoskopi sırasında mide içi yüzeyinden alınan minik bir doku parçası bir patolog tarafından mikroskop altında incelenerek hastalığın teşhis edilmesi sağlanır. Teşhis araçları arasında en güvenilir yol biyopsidir.

You may also like...

Bir cevap yazın