Mide ve Yemek Borusu Kanamaları

ide Kanaması Nedir ?
Sindirim sistemi organlarından olan midede meydana gelen kanamaya denir. Söz konusu kanama çeşitli sebeblerden ve hastalıklardan kaynaklanabilir.

Mide Kanaması Belirtileri Nelerdir ?
Bazı durumlarda gizli kanama olabilir fakat genellikle görülen belirtiler şunlardır.

  • – Kanlı kusma ( kırmızı veya kahverengi )
  • – Dışkının kanlı ve kahve telvesi görünümünde olması
  • – Makattan kan gelmesi
  • – Halsizlik
  • – Baş dönmesi

Mide Kanaması Nedenleri 
Mide kanaması hakkında en sık karşılaşılan sebep mide ülseri hastalığıdır. Aspirin, alkol kullanımı ve romatizma hastalıkları için kullanılan ilaçlarda mide kanamasına sebep olabilir. Bunların dışında aşırı stres sonucu fazla salgılanan mide asidi de kanamaya sebebiyet verebilir.

Mide Kanaması Teşhisi
Bazı durumlarda gizli kanama olduğu için erken teşhis olanaksız olabilir.  Mide kanamalarında kesin tanı endoskopi yardımıyla konulur. Ucunda minik bir video kamera bulunan ince ve esnek bir yapıya sahip endoskop yardımıyla mide iç yüzeyinin görüntüsü elde edilerek kesin bir tanı koyulabilir.

Özofagus (yemek  borusu) Kanamasının Nedenleri 
Özofagusta meydana gelen kanamaların olası bir çok sebebi vardır. Bazı kanamalar büyük ve dolayısıyla ölümcül olabilir.

Enflamasyon (özofajit) : Mide asidinin yemek borusu boyunca seyretmesi  iltihaba dolayısıyla da yemek borusu kanamasına neden olabilir.

Kanser: Yemek borusu dokusunda malign dediğimiz kötü huylu tümör herhangi bir kanamaya sebep olabilir.
Ülser:  Ülser hastalığına sebebiyet veren h.pylori bakterisi üst sindirim sisteminin bir parçası olan özfagusu da etkileyerek olası kanamalara neden olabilir.

Varisler:  Varisler, yemek borusunun alt ucunda bulunan anormal bir şekilde genişlemiş damarlara denir. Nadir rastlanan özfagus varisleri genellikle karaciğerdeki kan akışını etkileyen karaciğer hastalarında ve bu koşulları sağlayan diğer hastalarda ortaya çıkar.

You may also like...

Bir cevap yazın