fbpx
Laparoskopi

Mehmet Ilhan, Ali Fuat Kaan Gök, Süleyman Bademler, Ömer Cenk Cücük, Yiğit Soytaş, Hakan Teoman Yanar

J Minim Access Surg. 2017 Jan-Mar; 13(1): 13–17.
doi: 10.4103/0972-9941.194975

Abstract

AIM:

Single incision diagnostic laparoscopy (SIDL) may be an alternative procedure to multi-incision diagnostic laparoscopy (MDL) for penetrating thoracoabdominal stab wounds. The purpose of this study is sharing our experience and comparing two techniques for diaphragmatic status.

MATERIALS AND METHODS:

Medical records of 102 patients with left thoracoabdominal penetrating stab injuries who admitted to Istanbul School of Medicine, Trauma and Emergency Surgery Clinic between February 2012 and April 2016 were examined. The patients were grouped according to operation technique. Patient records were retrospectively reviewed for data including, age, sex, length of hospital stay, diaphragm injury rate, surgical procedure, operation time and operation time with wound repair, post-operative complications and accompanying injuries.

RESULTS:

The most common injury location was the left anterior thoracoabdomen. SIDL was performed on 26 patients. Nine (34.6%) of the 26 patients had a diaphragm injury. Seventy-six patients underwent MDL. Diaphragmatic injury was detected in 20 (26.3%) of 76 patients. The average operation time and post-operative complications were similar; there was no statistically significant difference between MDL and SIDL groups.

CONCLUSION:

SIDL can be used as a safe and feasible procedure in the repair of a diaphragm wounds. SIDL may be an alternative method in the diagnosis and treatment of these patients.

Key words: Diaphragm injury, laparoscopy, multi-incision diagnostic laparoscopy, single incision diagnostic laparoscopy, single incision laparoscopic surgery, thoracoabdominal penetrating wound

Prof.Dr. Hakan Yanar 1971 yılında Denizli’ de doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Denizli’ de tamamlamasını takiben 1988’de İstanbul Tıp Fakültesini kazandı. Cerrahi intörnlüğünü University of Colorado Health Science Center, Denver Colorado’ da tamamladı. Mecburi hizmetini 1995-1996 yılları arasında Isparta’da, askerlik hizmetini Nisan 2000’de Tunceli’ de yerine getirdi. 1996 yılında İstanbul Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı’nda başladığı Genel Cerrahi ihtisasını “Kolon anastomozlarında skar dokusu oluşumu ve latirojen ilaçların etkisi” isimli tez ile Haziran 2001’ de tamamladı. Şubat 2006-Şubat 2007 arasında University of Southern California Medical Center, Department of General Surgery, Los Angeles, ABD’ de çalıştı. Primer cerrahi ilgi alanı gastrointestinal hastalıklar, mide, kolon ve rektum kanseri başta olmak onkolojik cerrahi olguların laparoskopik tedavisi üzerine odaklanmıştır. “Robotik Cerrahi” ve “Cytoreductive surgery (CRS) and Hypertermic intraperitoneal chemotherapy (HIPEC) in Peritoneal Surface Malignancy” sertifikalarına sahiptir. Türk Cerrahi Derneği, Hepato-Pankreato-Bilier Cerrahi Derneği, İstanbul Tabib Odası üyesi, Ulusal Travma ve Acil Cerrahi Derneği ile Ulusal Endoskopik Laparoskopik Cerrahi Derneği yönetim kurulu üyesidir. Ulusal Travma ve Acil Cerrahi Dergisi’nde yardımcı editörlük, European Society of Trauma and Emergency Surgery (ESTES) Emergency Section’ da Chairman ve Türkiye delegeliği görevlerini yerine getirmektedir. Elli uluslararası, 20 ulusal çalışmasıhakemli dergilerde yayınlanmıştır. İki uluslararası, on ulusal kitap bölümü bulunmaktadır. Çok sayıda sözlü ve poster sunumu, yurt içi ve yurt dışı panel ve sempozyum konuşmaları gerçekleştirmiştir. İki uluslararası, çok sayıda ulusal kitap bölümü yazımı ve çevirisi bulunmaktadır. Ekim 2008’ de Doçent, Mart 2014′te profesör ünvanını alan Prof.Dr. Hakan Yanar İngilizce bilmektedir. Evli, bir kız ve bir erkek çocuk babasıdır.